4 Adımda Berber Dekorasyonu

4 Adımda Berber Dekorasyonu

4 adımda berber dekorasyonu yapmaya hazır mısınız? Pandemi sürecininde getirisiyle işletmelere kimi koşullar getirildi. Bu durumdan en çok etkilenenler arasında tabii Berber işletmeleri. Bu sebep ile X tadilat olarak sizlere Berber Dekorasyonundan bahsedeceğiz.

Dekorasyon Öncesi Salon Keşfi

Berber salonunuzu yenilemeye başlamadan önce dışarıdan bir göz gibi bakmalısınız. Dışarıdan mekana bakarken şu sorulara yanıt arayabilirsiniz;

 • Berber salonunda beni rahatsız eden nedir?
 • Renkler uyumlu mu?
 • Berber salonu kaç kişilik?
 • Bekleme kısmı kaç kişilik olacak?
 • Yeterince ferah mı?

Bu soruları düşünürken elbette bakanlık tarafından açıklanan koşulları da düşünmelisiniz. Unutmayın Sağlık Her şeyden önemli!

Berber Dekorasyonu Planlama

İlk aşamada sorularınıza yanıt aradınız. Sıra geldi yeni bir tasarım yapmaya. Planlama yaparken öncelikle teknik kimi durumlara değinmekte yarar var.

Su Tesisatı Nasıl Olacak?

Berber salonunuz için tasarım planlaması yaparken teknik konuları öncelikle çözerek rahat bir nefes almanızı öneririz. Burada en önemli konu su tesisatının planlaması olacaktır. Tezgah bölümünüz değişecek ise mecburen su tesisatı da değişmek zorunda kalacaktır. Tezgah yeriniz değişmese bile su tesisatı eskimiz olabilir. İlerleyen süreçte tesisattan yana sorun yaşamamanız için X tadilat ekibi olarak eskimiş su tesisatlarının değiştirilmesini tavsiye ediyoruz.

Su tesisatı değişimi sırasında sıcak su kaynağı ile en kısa yolu tercih etmelisiniz. Tesisat uzunluğu ne kadar artarsa yaşanacak herhangi bir sorunda çözüme ulaşmanız o kadar güç olacaktır.

Sıcak su verimliliği için ise mekanınıza en uygun kombi/ısıtıcıyı seçmenizi ve gerekirse ısı yalıtımlı su tesisat ürünleri kullanmanızı öneriyoruz.

Su Tesisatı Nasıl Olacak? – X Tadilat

Elektrik Tesisatı Nasıl Olacak?

Her ne kadar asıl güçlük su tesisatı ile ilgili olsa da elektrik tesisatının da doğru uygulanması hayati önem taşımaktadır. Elektrik tesisatının, su tesisatı ile duvar üzerindeki yolları farklı olmalıdır. Aksi halde su tesisatında meydana gelebilecek herhangi bir sızıntı veya patlama elektrik tesisatına sıçrayarak yangına sebep olabilir.

Tezgah üstü bölümlerde ise mecburi bir su-elektrik buluşması meydana gelebilir. Bu durumda ise hem yönetmeliklere uygun şekilde priz yüksekliği ayarlanmalı hem de kapalı ve güvenlikli prizler tercih edilmelidir.

Not: Sigorta bölümünde yer alan materyallerin yeni teknolojiler destekleyerek yangın riskini çok düşük olasılıklara indirmek artık oldukça kolay.

X tadilat olarak önce güvenlik mottosunu benimsiyoruz.

Elektrik Tesisatı Nasıl Olacak?
Elektrik Tesisatı Nasıl Olacak? – Xtadilat

Teknik sorunları çözümlediğimize göre tasarım-planlama aşamasına devam edebiliriz. Berber salonunun öncelikli sorunu fonsiyonları yerine getirmesidir. Peki nedir bu fonksiyonlar;

 • Çalışan Berber, içeride nasıl hareket ediyor?
 • Müşteri geldiğinde nerede bekliyor?
 • Müşteri sırası geldiğinde berber koltuğuna nasıl ulaşıyor?
 • Müşteri ödemeyi nerede yapıyor?

Bu fonksiyonları çoğaltmak mümkün. Pandemi etkisi ile de bu fonksiyonları, mekan içerisindeki kullanıcıların en az teması ile şekillendirmek doğru tasarım olacaktır.

Kullanıcı davranışlarının cevabı ile artık tasarımınızı şekillendirebilirsiniz.

 • Tezgahınız nerede yer alacak?
 • İki berber koltuğu arasında mesafe nasıl korunacak?
 • Bekleme alanı tasarımında sosyal mesafe nasıl korunacak?
 • Ödeme bölümü sosyal mesafeye nasıl entegre edilecek?

Soruları doğrultusunda istediğiniz tezgah ve bekleme alanı tasarımını gerçekleştirebilirsiniz. Fonksiyonel ihtiyaçları karşıladığımıza göre sıra artık estetik kaygıları karşılamaya geldi.

Berber Dekorasyonu Sırasında Malzeme Seçimi

Tasarımlarınız arasında hangi kalemler olacağını kabaca düşünelim.

 • Duvar: Duvarınızda nasıl bir malzeme kullanacaksınız? (Duvar Kağıdı, Boya, Kaplama, Ahşap vs..)
 • Tezgah: Berber Salonlarının olmazsa olmazı tabii ki tezgahlar. Tezgah uzun süreli kullanabilmelisiniz. Peki Malzemesi ne olacak? (Mermer, ahşap vs…)
 • Bekleme Alanı: Bekleme alanında yer alan oturma alanı ve çeşitli masalar yer almalıdır. Bu mobilyaları hangi malzemelerden seçmeyi veya oluşturmayı düşünüyorsunuz?
 • Ödeme Alanı: Teknolojinin gelişimi ile artık klasik kasa alanlarından kurtulmanızı öneririz. Küçük bir ödeme köşesi işinizi görecektir. Önemli olan gerekli işaretler ile müşterilerin o bölümün ödeme alanı olduğunu anlamasıdır.
 • Aydınlatma: Uzun saatler kesim yapan berber çalışanlarının gözlerini yormayacak aynı zamanda kesim sırasında saç bölümüne odaklanmış aydınlatma tercih etmek en doğru seçim olacaktır. Bu konuda uzmanlara danışmak sizi çok daha doğru sonuçlara ulaştırabilir.
 • Döşeme: Berber salonlarının olmazsa olmazı kesilen saç ve sakalların, kıl-tüyleridir. Pandeminin getirisi ile bu fazlalıkların kolayca toplanarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu sebep ile döşemede seçeceğiniz malzemeye özen göstermelisiniz. (Mekan içerisinde farklı döşeme alanları tanımlayarak birden fazla döşeme tipi kullanabilirsiniz.)
Berber Dekorasyonu Sırasında Malzeme Seçimi
Berber Dekorasyonu Sırasında Malzeme Seçimi

Berber Dekorasyonu Sırasında Renk Seçimi

Malzeme seçimini başarı ile tamamladıktan sonra malzemeleriniz üzerinde renk seçimine geçebilirsiniz. Unutmayın bir tasarımı tamamlayan iki unsur vardır. Malzeme ve Renk. Bu iki başlığı doğru yapan işletmeler kullanıcılara hitap ederek müşterilerini mutlu edecektir. Madem renk seçimi bu kadar önemli, bunu nasıl yapacağım?

Renk seçimi sırasında elinize bir renk kartelası almanızı öneririz. Bu kartela içerisinde mekana hakim olacak ana rengi ve yan renkleri seçmelisiniz. ( Renk kartelasını kolaylıkla uygulamak için sizlere ücretsiz bir araç önermek istiyoruz. Adobe Color ) Adobe color içerisinde ana renk ve kombinasyon tipini seçerek renk kartelanızı kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Mevcut Renk kartelanızı bir yere kaydetmeli ve malzeme alımı sırasında renk uyumunu sağlayacak malzeme ve renk seçimi yapmalısınız.

Not: Renklerin avantaj ve dezavantajları bulunur. Bunları dikkate almalısınız. Örneğin;

 • Beyaz: Kiri belli eder fakat aynı zamanda ferah ortamlar sunar.
 • Siyah: İç karartıcı bir renktir fakat doğru kullanıldığında kirli bölümleri absorbe edebilir.
 • Yeşil: Huzur verici bir renktir. Fazla kullanımı insanı rahatsız edebilir.
 • Kırmızı: Kullanıcı mekanı uzun süre kullandığında rahatsızlık verici olabilir…
Berber Dekorasyonu Sırasında Renk Seçimi

Berber Salonu Tadilatı için Artık Hazırsınız

Gerekli tüm aşamaları tamamladığınıza göre artık tadilat aşamasına geçmek için hazırsınız demektir. Berber tadilatı uygulama aşamasını temsil eder. Bu aşamada artık her şeyin belirlenmiş ve uygulamaya hazır olması gerekir. (X seramik markasının x kodlu ürünü x m2 gibi…) Bu aşama profesyonellik gerektirdiği gibi çabalarsanız siz de gerçekleştirebilirsiniz.

X tadilat ekibi olarak ilerleyen günlerde Berber Salonu Tadilatını detaylı olarak anlattığımız bir içerik ile tekrar karşınızda olacağız.

Berber Salonu Tadilatı için Artık Hazırsınız
Berber Salonu Tadilatı için Artık Hazırsınız
4 Adımda Berber Dekorasyonu
Başa dön