Balkon Süsleme Nasıl Yapılır? | Balkon Dekorasyon

X Tadilat ve Dekorasyon Hizmetleri
Balkon Süsleme Nasıl Yapılır?

Balkon süsleme pek çoğumuz sıklıkla aklında olan fakat bir türlü yapmaya başlayamadığımız ve ertelediğimiz şeylerin belki de başında geliyor. Bu durum hakkında sizlere yaratıcı fikirler oluşturması adına X Tadilat ekibi olarak bir rehber hazırladık. Şimdiden iyi okumalar..

Balkonunuzun alanı küçük olabilir. Size iyi bir haberimiz var. Bu süsleme için engel değil hatta tersine iyi bir şey. Sebebine gelecek olursak, sanılanın aksine geniş alanlarda tasarım yapmak oldukça zordur. Bütüncülü yakalamak tasarımcıya güçlük verir. Fakat küçük alanlarda gözün alanı hızlıca tarayabilmesinden yararlanarak kolaylıkla yaratıcı tasarımlar çıkarabiliriz. O Halde Başlayalım..

Editör Notu: Yazının son bölümünde sizler için birbirinden güzel balkon tasarımlarını derledik. Çok seveceğinize eminiz.

Nasıl Bir Balkonunuz Var?

Herhangi bir balkon dekorasyon işlemine başlamadan önce mekanınızı iyi tanımalısınız. Örneğin,

 • Mekanın Boyutu Nasıl?
 • Mekanda Kullanabileceğiniz Kaç Duvar Yer Alıyor?
 • Duvarlarınız saksı veya başka bir dekor asmaya elverişli mi?
 • Hareket alanı mevcut mu?
 • ….

Gibi sorular sorarak dekorasyona dair ilk kıvılcımları atabilirsiniz. Sorulara vereceğiniz cevaplar kullanacağınız malzemeleri, boyayı, saksı tipini, oturma elemanlarını belirler. (Buna kısaca dekorasyonda filtreleme diyebiliriz.)

Tasarım Nasıl Yapılır?
Tasarım Nasıl Yapılır?

Balkonu Nasıl Kullanacağım?

Balkonun analizini tamamladıktan sonra alanı ne amaçla kullanacağınızı belirlemelisiniz. Bazı kullanım amaçlarını sıralayalım;

 • Kış Bahçesi
 • Yaz Günleri için
 • Yılın Her anı
 • Sigara Amaçlı
 • Depolama Amaçlı
 • Sadece Görsellik
 • Misafir Ağırlama Amaçlı
 • ….

Bu amaçlar tek başına kullanılabilirken birlikte de tercih edilebilir. Kullanım alanlarını biraz daha açalım.

Kış Bahçesi

Şehirleşmenin yukarı ivme kazandığı son yıllarda bireyler artık kendi sebze ve meyvelerini yetiştirmek istiyor. Bunu sağlamak için de iklimin getirisi olarak kış aylarında ısı kaybı yaşamamak için kapalı alanlara ihtiyaç duyuluyor. Bunu sağlamak için balkonunuzu kış bahçesine çevirebilirsiniz. Bunu yapmanın ilk adımı dış ortam ile olan bağı kopararak balkonu iç mekan haline getirmektir. Bu sistemleri sunan Kış Bahçesi üreticileri ile iletişime geçerek model ve ücret bilgisini edinebilirsiniz.

Yaz Günleri İçin

Yaz sıcaklarında evde durmak oldukça güç hale gelebilir. Bu gibi durumlarda balkonlu evler adete bir vahaya dönüşür. Sıcak yaz gününde bir balkonda nefes almak sizi oldukça rahatlatacaktır. Fakat bakımsız bir balkonda uzun zaman geçirmek sizin rahatlamanızı engelleyebilir. Bu tür alanlara koyulacak 2-3 çeşit bitki bile balkon dekorasyonuna katkı sağlayacaktır.

Yılın Her Anı

Kimi aileler ise salonda oturmaktan çok bir balkonda oturmayı tercih eder. Bu tür yapıya sahipseniz size önerimiz ev içerisinde öncelikle balkon süsleme seçeneğine öncelik vermeniz yönünde. Dikkat etmeniz gerekenler ise hemen hemen kış bahçesi ile aynı, sıcaklık farkını önleme ve kullanılabilirlik.

Sigara Amaçlı

Bilindiği üzere ülkemiz sınırları içerisinde kapalı alanlarda sigara içmek yasak. Bu gibi durumlarda sigara kullanan bireyler sıklıkla evin balkonunu kullanıyor. Sigara amaçlı kullanılan alanlarda balkonunuzda dikkat etmeniz gereken işlevler ise oturma alanı ve sigara atıklarını depolayacak bir alan. Elbette birey sigara içerken dahi anlamsız bir mekanda bulunmak istemez. Bunun önüne geçmek içinde balkon dekorasyonuna da dikkat etmelisiniz.

Depolama Amaçlı

Kimileri ise balkonu sadece eşyalarını depolama amacıyla kullanmak isteyebilir. Bu gibi durumlarda asıl ihtiyacınız olan şey eşyalarınıza uygun depolama alanlarıdır. Bu depolama alanları iki çeşit olabilir: Kapalı ve Açık Depolama Birimleri..

Sadece Görsellik

Ben balkonuma arada bir çıkacağım diyenlerden olabilirsiniz. Buna rağmen balkonunuzu süslemeniz gerekebilir. Sebebi ise insan psikolojik olarak çirkin yerde barınmayı istemez ve çabuk sıkılır. Bir alanı az kullanıyor olmanız o bölümü düzenlemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Misafir Ağırlama Amaçlı

Sık sık misafirleriniz geliyor ve onları açık bir mekanda ağırlamaktan hoşlanıyor olabilirsiniz. Misafirleriniz bitkilerin bulunduğu ve loş aydınlatmanın bulunduğu yerde vakit geçirmekten zevk alacaktır.

X Tadilat ve Dekorasyon
X Tadilat ve Dekorasyon

Balkon Dekorasyon

Balkonunuzun kullanım amacını belirlediğinize göre artık balkon dekorasyon aşamasına geçiş yapabiliriz. Bu aşamada alanın hangi bölümüne nasıl bir tasarımda bulunacağınıza karar vermeniz gerekir. Size Örnek bir senaryo belirleyelim;

Mekanımda 2 adet boş duvar, bir kapı ve alüminyum doğrama ile kapatılmış pencere bulunsun. Bu durumda yaz-kış kullanabileceğim bir alana sahibim demektir. Bu doğrultu da bulunduğum bölgenin iklimine de uygun bitki çeşitlerini sıralayarak bir envanter oluşturabilirim. Ardından aralarından mekan boyutuna en uygun 5 tanesini seçerek saksı seçim aşamasına geçiş yapabilirim. Saksılarımın renk ve modellerini belirledikten sonra hem bitki hem saksı siparişlerini vererek Bitki bölümünün planlamasına bir tik işareti koyabilirim. Sıra geldi mevcut 2 boş duvarıma. Bir duvara saksıları asarak yeşil duvar tasarımı yapmayı hedefleyebilirim. Kalan diğer duvara ise Aydınlatma tasarımı yaparak loş bir ortam oluşturabilirim. Bu aydınlatmayı tariflemek gerekirse kabaca yılbaşı ağaçlarını süslerken kullandığım aydınlatmayı çok uygun ücret ile tedarik ederek aralarına anılarımdan oluşan bir fotoğraf alanı da ekleyerek mekana anlam kazandırabilirim.

Sıra geldi oturma elemanlarına, alanımda duvarlara bitişik L şeklinde kendimin yapacağı bir sedir düşünüyorum. Bu sediri atılan palet ve kullanmadığım yastıkları birleştirerek oluşturacağım.

Döşeme de ise herhangi bir halı satış işletmesinde bulabileceğim alana uygun pastel kahverengi renginde minimal bir halı tercih edeceğim.

Ve Balkon tasarımım hazır…

Balkon Dekorasyon Senaryosu – Örnek X Tadilat

Balkon Süsleme ve Dekorasyon Örnekleri

Balkon Süsleme - X Tadilat
Balkon Süsleme – X Tadilat
Balkon Süsleme - X Tadilat
Balkon Süsleme – X Tadilat
Balkon Süsleme - X Tadilat
Balkon Süsleme – X Tadilat
Balkon Dekorasyon - X Tadilat
Balkon Dekorasyon – X Tadilat
Balkon Dekorasyon - X Tadilat
Balkon Dekorasyon – X Tadilat
Balkon Dekorasyon - X Tadilat
Balkon Dekorasyon – X Tadilat
Dekorasyon - X Tadilat
Balkon Dekorasyon – X Tadilat
Ahşap Tasarım - X tadilat
Balkon – X tadilat

Balkon Süsleme Nasıl Yapılır? | Balkon Dekorasyon
Başa dön