Mutfak Kabini Nasıl Yapılır?

Tadilat ihtiyacı doğması ile mutfak dolaplarını yenileme yoluna gidiliyor. Peki mutfak kabini nasıl yapılır? X tadilat ekibi olarak bu yazımızda mutfak kabini üzerine incelemelerde bulunacağız.

Tahmin edileceği üzere ev hanımları, günlük yaşamlarının büyük bölümünü evin mutfağında geçiriyor. Yeterli ergonomiye sahip olmayan mutfak dolap ve ekipmanları ne yazık ki ilerleyen süreçte ev hanımlarının çeşitli sağlık sorunları yaşamasına sebep olabiliyor. Daha açıklayıcı olmak gerekirse bir mutfak tezgahının olması gereken yükseklik bulunmaktadır. Bu yükseklik olması gerekenin üzerinde veya altında olduğunda kullanıcının -yemek yaparken- daha fazla efor harcamasına sebep olmaktadır.

Belirlenen yükseklikte olması durumunda ise kullanıcıların rahatlıkla hazırlıklarını yaparak hiçbir zorlanma yaşamamaktadır. (Ortalama mutfak tezgahı yüksekliği ise 85 cm‘dir. Bu uzunluk kişinin fizyolojik yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir.)

Temel bilgileri verdiğimize göre mutfak kabini yapımına geçebiliriz.

Mutfak Kabini Nasıl Yapılır?
Mutfak Kabini Nasıl Yapılır?

Mutfak Kabini Nasıl Yapılır?

Öncelikle mutfak rölövesi alınır. Rölöve üzerinde mutfak dolaplarının yerleşim düzeni belirleyerek tasarıma karar verilir. Bu işlemin ardından tasarım, içerisinde kabin ölçülerine uygun şekilde ayarlanır. Kabin ölçüleri belirlendikten sonra malzeme seçimi yapılarak yapım aşamasına geçilir. (Ahşap malzeme kullanımı ağırlıkta olmak ile birlikte ülkemizde sıklıkla mdf kullanılmaktadır. Bütçenize göre malzeme seçiminde farklılığa gidebilirsiniz. Örneğin, kontrplak gibi…)

Belirlenen ölçüde kesilen ahşap, eğer çeşitli ahşap geçme ve birleşimlere sahip şekilde tasarlanacak ise kesim işleminde detaya inilir. (Videoda olduğu gibi.)

Not: Geçmelere sahip tasarımlarda üretim sonunda görüntüsü oldukça temiz ürünler çıkmaktadır. Anlatıma geçme sistemli bir kabin tasarımı üzerinden devam edeceğiz.

Geçme ve birleşim detayları ahşap üzerinde kesildikten sonra birleşim aşamasına geçilir. Ahşaplar gerekli noktalar üzerinde birleştirilerek birleştirilir. (Vidalama işlemine tabii olabilir.)

Öneri: Belirli açıklıklarda ara kayıt atmak, mutfak kabinlerinin mukavemetini artıracaktır. Açıklıklar üzerine atılan kayıtlardan destek ve teraziyi sağlamak adına kumpas kullanılması yararlı olacaktır.

Kabin tamamlandıktan sonra diğer kabinler ile birleştirilerek sahada uygulamaya geçilir.

X Tadilat – İçerik Önerisi

İlginizi Çekebilecek Modern TV Ünitesi Modellerini Gördünüz mü?

Bilgilerin zihninizde kalıcı olabilmesi adına hem yazılı hem de videolu anlatım tercih edilmiştir. Herhangi bir sorunuz için bizim ile iletişime geçmekten çekinmeyin. 🙂

Mutfak Kabini Nasıl Yapılır?
Başa dön