Ufkunuzu Açacak Ev Dekorasyon Önerileri 2020

Ufkunuzu daha da açacak ev dekorasyon önerileri başlığında 2020 yılına özel bir araya getirdik. İçeriğimizde Örnek projelerden seçtiğimiz kesitler ile birlikte tasarım fikirlerini bulabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar.. 🙂

Her ne kadar 2020 pandemi süreci ve diğer birçok olay ile birlikte sıkıntılı süreçleri geçirmekte olduğumuz bir dönem olsa da tasarım dünyasında yeni trendlerin çıkışı devam ediyor. Bu olumsuzluğu biraz da olsa olumluya dönüştürebilmek adına başlıklar halinde trendlere göz atmaya başlayalım.

Geleneksel Fikirleri Uygulamaya Ne Dersiniz? Gottagecore Merhaba!

Her ne kadar modern tasarımların hakim olduğu bir çağda yaşıyor olsak da gottagecore ile 2020 iç mekan tasarım trendlerinden birine merhaba diyebilirsiniz. Gottagecore, yiyecek toplama, çömlekçilik ve yiyecek pişirme gibi eylemlerin yaşandığı geleneksel beceri ve el sanatlarını ön plana çıkaran estetik bakış açısıdır. Her ne kadar saf sanatsal bir hareket olarak ortaya çıkıyor olsa da iç mekan tasarımı içerisinde de etkisini bolca görmek mümkün.

Cottagecore estetiğinde bir iç mekan için ne yapmalıyım? Ortaya çıkış nedeninde de değindiğimiz gibi geleneksel kırsal yaşamını düşünerek işe koyulmalısınız. Haliyle bu durum doğal malzemelerin el işlemeciliği ile ortaya çıkışına kadar uzanıyor. Eğer evinize bir sandalye alacaksanız bu endüstriyel tarzda üretilmek bir yana ağır işlemlere dahi maruz kalmamış olması gerekliliğini doğuruyor. İyisi mi bir kaç ahşap parçasını el yordamı ile işleyerek bir sandalye haline getirelim. Ne dersiniz? 😉

Mavi Aslında Gridir Desek? Evet, Yanlış Duymadınız

Maviye aslında gri desek? Yanlış duymadınız. 2020 yılı içerisinde gri rengi yerini griye en yakın yani kirletilmiş maviye bıraktı. Bu durumu 2020 yılında tasarlanmış birçok iç mekan tasarımında görebilirsiniz. Mekanlar içerisinde ağırlıklı olarak mavi tonları kullanılırken gri tarzında bir hava istendiğinde ise kirletilmiş mavi hazırlanarak tercih ediliyor.

Mavi Aslında Gridir Desek? Evet, Yanlış Duymadınız
Mavi Aslında Gridir Desek? Evet, Yanlış Duymadınız

Siz de 2020 yılında bir mekan tasarlıyorsanız mavi tonlarının hakim olduğu bir mekan tasarlayabilirsiniz. Elbette, daha önce birçok içeriğimizde de bahsettiğimiz gibi renk kombini üzerinde dikkatli çalışmalar yaparak. Kimse monoton olmak istemez..

Pembe Sadece Pembe Değildir, Hele Geçmişte!

Sanırım -özellikle kız çocukları- odalarını en son 10 yaşında pembe rengi ile dekore etmek istemiştir. Ama trendler kimi zaman durumu değiştirebilir. Artık sadece çocuk odaları ile değil tüm iç mekanlar içerisinde pembe rengi geri döndü.

Pembe Sadece Pembe Değildir, Hele Geçmişte!
Pembe Sadece Pembe Değildir, Hele Geçmişte!

İç mekanda pembe deyince bu durum sizi biraz ürkütmüş olabilir. Örnek üzerinde de görüldüğü üzere korkmanın hiçbir sebebi yok. Dikkat etmeniz birkaç noktaya uyum sağladığınız sürece sorun yaşamayacağınıza kesin gözüyle bakabilirsiniz. Birinci adımda mekanı kamera ışıkları kadar patlatacak pembe tonundan kaçının. Doğru olan tonları allık tonunda bulabilirsiniz. 😉 Diğer bir dikkat etmeniz gereken konu ise mekanın tamamını pembe kullanarak tasarlamamanız. Tasarım bütünlüğünü yakalayacak düzeyde mobilya ve duvarlarda bütünlüğü yakalamanız yeterli olacaktır.

Renk Seçiminde Sakin Olun!

2020 yılı içerisinde trend olan renklerden bahsetmiş olsak da farklı renk tercihlerine gidebilirsiniz. Tek yapmanız gereken renk seçiminde sakin olmak!

Renk Seçiminde Sakin Olun!
Renk Seçiminde Sakin Olun!

Sakin olun derken ne demeye çalışıyoruz? İç mekanlar içerisinde en önemli noktalardan biri duvar ve tavanlardır. Bu alanlar için renk tercihi yaparken nötr ve yumuşak pastel tonları seçerek huzuru yakalayabilirsiniz. (Agresif bir mekan tasarlamak istiyorum diyorsanız durum değişecektir.)

Ev Dekorasyon Önerileri 2020 içerisinde “Dokuya Dikkat Edin” ilkesi de yer alıyor

2020 yılı tabii ki sadece renklerden ibaret değil. Bu yıl özellikle doku konusuna da dikkat etmeniz gereken bir yılı temsil ediyor. Zihninizdeki tasarımı gerçekleştirirken renkleri hayal ederken doku birlikteliğine de dikkat etmelisiniz. Bunu renk çeşitliliğini belirli bir düzeyde tutarak doku farklılıkları oluşturarak sağlayabilirsiniz.

Dokuya Dikkat Edin

Mekan içerisinde farklı dokulara ev sahipliği yapmak için aksesuarları kullanabilirsiniz. Bir vazo, bir yastık belki bir battaniye bu işlevi tamamlayıcı görevi görebilir. Basit düşünün. 🙂

Kurutulmuş Bitkiler ile Evinize Mevsimlerin Farklı Hislerini Getirin

Kullanıcıların bir kısmı -bakım güçlüğü sebebiyle- canlı bitki tercihini ertelerken bir kısmı da yapay bitkileri fazlasıyla gerçekdışı bulmaktadır. O halde bir çözüm önerimiz var dışarıdan topladığınız bitkileri kurutun ve mekanın belirli yerlerine yerleştirin.

Kurutulmuş Bitkiler ile Evinize Mevsimlerin Farklı Hislerini Getirin
Kurutulmuş Bitkiler ile Evinize Mevsimlerin Farklı Hislerini Getirin

İhtiyacınız olan birkaç renkli bardak, birkaç vazo ve kurutulmuş bitkilerden ibaret. Ardından mekanınıza en iyi havayı verecek noktayı seçerek yerleşimi gerçekleştirin. Belirli aralıklar ile kurutulmuş çiçeklerinizi değiştirmeyi unutmayın.

Ev Dekorasyon Önerileri 2020 içerisinde Gizli Mutfak Seçeneğini Göz Ardı Etmeyin

Hepimiz yıllar boyunca kulplu ve çıkıntılı dolap kapaklarına alıştık. Ama artık durum tamamen değişti diyebiliriz. Kulpların yerini içe kavisli dolap kapaklarını bıraktı. Bu sayede mutfaklarda gördüğümüz şeyler tek renk ahşap plakalardan ibaret bir görüntü haline geldi.

Ev Dekorasyon Önerileri 2020 içerisinde Gizli Mutfak Seçeneğini Göz Ardı Etmeyin
Ev Dekorasyon Önerileri 2020 içerisinde Gizli Mutfak Seçeneğini Göz Ardı Etmeyin

Bu durum minimalist tasarımların daha da aktif hale gelmesini sağlarken gereksiz bölümlerden kurtulmamıza olanak sağlıyor. Siz de mutfaklarınızı yenilerken oldukça minimal düşünerek tek renk kulpsuz kapaklar tercih edebilirsiniz.

Hareketli Bir Büfeye Ne Dersiniz?

2020 yılında bir pandemi sürecine girdik ve süreç devam ediyor olabilir ama bu evinizde plaj havasından yoksun kalacağınız anlamına gelmiyor.

Hareketli Bir Büfeye Ne Dersiniz? - Ev dekorasyon önerileri 2020
Hareketli Bir Büfeye Ne Dersiniz? – Ev dekorasyon önerileri 2020

Evimizde kaldığımız süreçte plaj havasını yakalamanın basit bir yolu olan hareketli büfeye dair ipuçları verelim. 🙂 Halihazırda bir büfeniz varsa kapaklarını kaldırarak işe koyulabilirsiniz. Ardından -büfenizin boyutları ile orantılı- 4 adet tekerlek sipariş edin ve bir tornavida yardımı ile altına sabitleyin ve büfeniz hazır. İçecekleri servis edebilirsiniz..

Ev Dekorasyon Önerileri 2020 içerisinde Sürdürülebilirliğe Özen Gösterelim mi?

Dekorasyon üzerine sayısız fikrimiz ve trendimiz var peki ya dünyaya karşı? Unutmamamız gereken bir diğer önemli konu ise belirli zamanlarda bu dünya üzerinden geçiyor olduğumuz. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına elimizden geldiğince sürdürülebilir ve uzun ömürlü malzeme tercih etmeliyiz.

Ev Dekorasyon Önerileri 2020 içerisinde Sürdürülebilirliğe Özen Gösterelim mi?
Ev Dekorasyon Önerileri 2020 içerisinde Sürdürülebilirliğe Özen Gösterelim mi?

Bunu yapmanın birçok yöntemi bulunuyor. İlk atılacak adım ise gereksiz ürün ve malzeme alımından kesinlikle uzak durmak. Bu sayede tüketim dünyasının gereksiz tüketim bölümünden ayrılmamız mümkün hale geliyor. Seçeceğimiz ürün ve malzemelerde ise doğa dostu işlemlerin oldukça fazla olmasına özen göstermek doğaya zararlı malzeme kullanımını en aza indirecektir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise kullanılması mümkün eşyaların tekrar kullanılması prensibi. Hem bütçenizi hem dünyaya katkınızı uzun vadede bu şekilde sağlayabilirsiniz. O halde sizlere de sürdürülebilir bir tasarım dileyelim. 🙂

Ev Dekorasyon Önerileri 2020 için XTadilat Ekibi İle İletişime Geçmek için

Ufkunuzu Açacak Ev Dekorasyon Önerileri 2020
Başa dön