Salon Tadilatı

Salon Tadilatı - Xtadilat
Salon Tadilatı – Xtadilat

Salon tadilatı, evlerimizin en çok kullanılan yeri olan salonların yenileme ve onarım çalışmasına verilen isimdir. Doğru yapılması adına xTadilat ekibi olarak sizlere bir rehber hazırladık. İçeriğimiz içerisinde okuyacağınız başlıklar şu şekilde;

Salon Tadilatı Nasıl Yapılır?

Salon Tadilatı Nasıl Yapılır? - Xtadilat
Salon Tadilatı Nasıl Yapılır? – Xtadilat

Şu anda okumakta olduğunuz içeriğin ilerleyen satılarında bu konuya detayları ile değinmek ile birlikte kısaca durumu özetlemek isteriz. Salon tadilatı aşamasına başlamak için öncelikle mekanınızın buna ihtiyacı olduğu kanaatine varmalısınız. Bu kanaatin sebepleri arasında “Salonum eskidi.”, “mobilyaların değişime ihtiyacı var”, “artık salonuma sığamıyorum” gibi nedenler yer alabilir. Ardından değişimi arzularken bunun altında yatan sebeplerin detayına inmelisiniz. Salonumda ne tür işlevler olacak? Bunu nasıl doğru yapabilirim? Ne tür mobilyalar seçmeliyim? gibi…

Bu sorulara tatmin edici cevaplar verdikten sonra salon tasarımınızın detaylarına geçebilirsiniz. Zihninizde canlandırdığınız tasarımı kağıt ve ekranlar üzerinde somut hale getirdikten sonra uygulama aşamasına geçerek yeni salonunuza merhaba diyebilirsiniz. O halde haydi detaylara geçelim. 🙂

Salon Tasarımı ve Tadilatı Adımları Nelerdir?

Salon İşlevlerini Belirlemek -Xtadilat
Salon İşlevlerini Belirlemek -Xtadilat

Salon İşlevlerini Belirlemek

Salonlarımızı genellikle misafirlerimizi ağırlamak ve ortak buluşma mekanı işleviyle kullanırız. Bu sebep ile belki de en çok yıpranmaya maruz kalan mekanlar arasında yer almaktadır. Detaylı salon işlevlerini belirlemek için ise şu soruları sorabiliriz;

  • Salonu kaç kişi kullanıyor?
  • Salonu ne amaçla kullanıyor?
  • Salonda hangi aktiviteler yapılıyor? (Televizyon izlemek, yemek yemek, sohbet etmek vs…)
  • Salonun alanı kaç m²?
  • Salon içerisinde ne tür mobilyalar yer alıyor?
  • Ortalama kaç kişilik misafir grupları ağırlıyorsunuz?
İşlev Analizi - Xtadilat
İşlev Analizi – Xtadilat

İşlev Analizi

İşlev belirleme adımında gerekli soruları düzenleyebilir ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda çeşitlendirebilirsiniz. Ardından verilen yanıtları genel bir perspektiften bakarak analiz etmelisiniz. Bu sayede ilerleyen aşamalarda tasarımda yer alan estetik ve işlev kaygılarından işlev başlığını tamamlamış olarak yolunuza devam edebilirsiniz.

Tasarım Fikirleri - Xtadilat
Tasarım Fikirleri – Xtadilat

Salon Tasarım Fikirleri

İşlev ihtiyaçlarını tamamlamanın ardından tasarımın ilk kırıntıları ortaya çıkabilir demektir. Bu aşamada salonunuzun tasarımı için yepyeni fikirler düşlemeye başlayabilirsiniz. Nasıl bir tarza sahip olmalı? Ne tür renk kombini düşünüyorsunuz? gibi sorulara yanıt arayabilir aynı zamanda internet ve yazılı basınlardan çeşitli görseller toplayarak kolaj oluşturabilirsiniz.

Tasarım Eskizleri - Xtadilat
Tasarım Eskizleri – Xtadilat

Salon Tasarım Eskizleri

Zihninizdeki o tasarım kıvılcımlarını kağıt üzerinde karalamaya dönüştürme zamanı geldi de geçiyor demektir. Elinize bir kağıt ve kalem alarak işe başlayın. Kabaca mekanınızı çizerek zihninizdeki tasarımı öylece şekillendirin. Bırakın kalem kağıdın üzerinde aksın. Müdahale etmeyin. (Kimse sizden ressam kalitesinde işler çıkarmanızı beklemiyor. Unutmayın bu sizin tasarımınız.) Karalamaya devam ettikçe hem zihninizde hem de kalem üzerinde tasarımınız gittikçe somut hale gelince sizde şaşıracaksınız.

Eskizlerinizi çeşitlendirebilir, sayfalarca karalama çalışması yapabilirsiniz.

Plan Çizimi - Xtadilat
Plan Çizimi – Xtadilat

Salon Tadilatı için Plan Çizimi

Eskizler ile tasarımınız biraz daha somutlaştıktan sonra yeni bir aşamaya geçebilirsiniz. Bu aşamada salon tadilatı için plan çizmeye başlamalısınız.

Basit Plan Çizimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle planın ne demek olduğundan kısa bahsedelim. Plan için bir alana kuş bakışı bakmak diyebiliriz. Basitçe plan çizmek içinse elinize bir kare kağıt ve bir kalem alın. Kağıt üzerinde yer alan her bir kare çizgisini bir birim olarak kabul edelim. Örneğin, her kare çizgisi 10 cm olsun. Mekanınızın duvar 3 metre ise 30 kare çizgisi uzunluğunda bir çizgi çizmeniz doğru bir adım olacaktır. (Buna ölçeklendirme diyebiliriz.) Bu eylemi 4 duvarınız için uyguladıktan sonra tasarımınızı mekana işlemeye başlayabilirsiniz.

Örneğin, bir çift kişilik koltuk çizecekseniz, koltuğa üstten baktığınızı düşünerek çizmelisiniz. Bunu yapabilmek için aynı zamanda koltuğun ölçülerini bilmeniz gerekebilir. Ürünlerin detaylı bilgilerine ilgili üreticinin katalog veya web sitesi üzerinden erişebilirsiniz. İyi çizimler 🙂

**Plan çizimi çeşitli bilgisayar programları ile kolaylıkla yapılabilir. Fakat bunu yapabilmek için teknik bilgi gerekebileceğinden şu anlık değinmemeyi tercih ediyoruz.

Görselleştirme - 3D Model - Xtadilat
Görselleştirme – 3D Model – Xtadilat

Salon Tasarımının Görselleştirilmesi

Salon tasarım ve tadilatı için rasyonel adımlar atmak adına tamamladığınız salon planı çizimi aşamasından sonra görselleştirme yapmanızı öneriyoruz. Ev tadilatı aşamalarında da bahsettiğimiz görselleştirme aslında salonunuzun 3 boyutlu olarak resmedilmesine verilen isimdir. Bu işlemi bilgisayar programları ile yapmak mümkün iken el yordamı ile de yapılabilir. (El çizim ile görselleştirme yapılırken dikkat edilmesi gereken belli bir oran ile çizimin yapılmasıdır. Aksi halde yanıltıcı olmaktan başka bir işe yaramaz.)

Görselleştirme Yapmak Ne İşime Yarar?

Salon tasarımımızı yaparken genellikle 2 boyutlu düşünerek ilerleme kaydederiz. Bu sebep ile sorunların büyük kısmını gözden kaçırmış oluruz. Örneğin, bir aydınlatmanın belirlendiği yerde herhangi bir sorun olup olmadığını genellikle 3 boyutlu görselleştirme ile fark ederiz. Bu sebep ile görselleştirme (3D modelleme) yaparak uygulama aşamasında karşılaşacağınız sorunların büyük kısmını belirleyebilir ve erken önlem alabilirsiniz.

Mobilya Seçimi - Xtadilat
Mobilya Seçimi – Xtadilat

Salon Tasarımınızda Kullanılacak Ürün ve Mobilyaların Belirlenmesi

Bir mekan birden çok bileşeni içerisinde barındırır. Salon tasarımı içerisinde bunlardan bazıları ürün ve mobilyalardır. Salon içerisindeki televizyon ünitesi, oturma elemanları, sehpa gibi bileşenler mobilyaları belirtirken, bir de tasarımı tamamlayıcı nitelikte olan ev aksesuarları bulunur. Bunlar şamdan, saat, çerçeve olabilirken ihtiyaçlarınız doğrultusunda özel tasarımda olabilir.

Belirtilen bu bileşenleri uygulamaya geçmeden önce belirlemelisiniz. Hangi oturma grubunu kullanacaksınız? İşlev analizin sonucunda nasıl bir oturma elemanına ihtiyacınız var? Soruları daha da artırarak uzun vadede birçok işlevi çözebilir ve bütünleyici bir tasarım elde edebilirsiniz.

Örneğin, sıklıkla gazete ve dergi okuyor olabilirsiniz. Bu durumda ayrıca bir gazetelik almak yerine oturma elemanın yan kısmında yer alan bir gazetelik hem bütçeden hem de alandan kar etmenizi sağlayabilir.

Malzeme Seçimi - Xtadilat
Malzeme Seçimi – Xtadilat

Salon Tasarımında Malzeme Seçimi

Salonunuz içerisinde belirlediğiniz mobilya ve aksesuarların malzemelerini belirlemelisiniz. Çoğunlukla üretici işletmeler, katalogları içerisinde belirlediğiniz ürünün malzeme seçeneklerini birlikte sunmaktadır. Bu durumda belirlenen seçenekler içerisinde seçim yapmanız gerekebilir. Bu durumda işlevinize en uygun malzemeyi seçmek uzun vadede kar etmenizi sağlayacaktır.

**Kimi üretici işletmeler ise ihtiyaçlarınız doğrultusunda istediğiniz malzemede üretim sağlayabilirler. Bu durumu üretici işletmeniz ile konuşmalı ve detaylı bilgi almalısınız.

Renk Seçimi - Xtadilat
Renk Seçimi – Xtadilat

Salon Tasarımınız için Renk Seçimi

Her ne kadar aşamaların büyük kısmını tamamlamış olsak da yanlış renk seçimi tasarımını yerle bir edebilir. Bu sebep ile belirlediğiniz renkleri bir kombin haline getirmelisiniz. Kombinin görselleştirme aşamasına entegre edilmesi mekan içerisindeki durum hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanızı sağlar. xTadilat ekibi olarak önerimiz elinizdeki şartları -uygulamaya başlamadan önce- sonuna kadar kullanın.

Salon Tadilatında Uygulama - Xtadilat
Uygulama – Xtadilat

Salon Tadilatı için Uygulama

Aşamaların hepsini büyük bir özen ile tamamladığınıza göre uygulama aşamasına hazırsınız demektir. Salon tasarımınızın tadilat (uygulama) süreci oldukça yorucu ve sorunlu geçebilir. Fakat yılmadan tasarımınıza devam etmeli ve mutlu sonu görmek üzere savaşmalısınız. Çünkü bunu yapacağınıza inanıyoruz.

Salon Tadilatı için XTadilat Ekibi İle İletişime Geçmek için

**Yukarıda belirlenen aşamalar ihtiyaçlarınız doğrultusunda hem sıralama hem de başlık olarak değişiklik gösterebilir

Başa dön