Klinik Tadilatı

Klinik Tadilatı - Xtadilat
Klinik Tadilatı – Xtadilat

Klinik Tadilatı, covid-19’un etkisi ile birlikte tüm dünyada oldukça önemli hale geldi. Bunun ile birlikte klinik tasarımında önem vermemiz gereken kimi noktalar gün yüzüne çıktı.

Halihazırda klinik tasarımı gerçekleştirirken Sağlık Bakanlığının kimi mevzuatlarına uygun proje çizimi yaparak klinik tadilatına başlamak gerekirken, Covid-19 ile birlikte kullanıcı işlevlerini de kontrol altında tutmamız gerekiyor. Bunun en bilinen şartlarından biri elbette, sosyal mesafe..

Klinik Tadilatı içeriği çerçevesinde karşılaşacağınız başlıklar şöyle;

Klinik Tadilatı ve Tasarımı Hangi Aşamalardan Oluşur?

Klinik Analizi - Xtadilat
Klinik Analizi – Xtadilat

Klinik Analizi

Klinik tasarım ve tadilat aşamalarına geçmeden önce bir analiz yapmak her zaman yerinde başlangıç adımlarından biridir. Klinik analizine başlayabileceğiniz bir altlığı sizlere hediye etmek istiyoruz. Aşağıda Klinik tasarımına dair sorular bulabilirsiniz;

 • Klinik hangi alanda hizmet veriyor?
 • Karşılayabileceği hasta kapasitesi nedir?
 • Klinik toplam alanı nedir?
 • Klinik mekanları nelerdir?
 • Klinik hasta ziyaretçilerinin saatler arası hasta trafiği nedir?
 • Klinik doktor ve diğer personel sayısı nedir?
Klinik İşlevleri - Xtadilat
Klinik İşlevleri – Xtadilat

Klinik İşlevleri

Klinik analizini tamamladıktan sonra bu cevaplar doğrultusunda işlev çalışmasına geçmelisiniz. İşlevi daha basit anlatmak gerekirse,

 • Sağlık Personelinin klinik içerisindeki eylemleri,
 • (Varsa) diğer personelin klinik içerisindeki eylemleri,
 • Hasta profilinin klinik içerisindeki eylemleri,
 • Temiz klinik ekipman ve ürünlerinin kliniğe giriş eylemleri,
 • Atıkların klinikten atılma sırasındaki eylemleri
 • (Klinik özelinde diğer eylemler…)

İşlevlerinize ilk aşamada cevap veremeyebilirsiniz. Fakat yukarıda bulunan tüm işlevlerin klinik tasarım ve tadilatı aşamasında düşünülmesi zorunlu olan başlıklardan biridir.

Klinik Tasarım Fikirleri
Klinik Tasarım Fikirleri – Xtadilat

Klinik Tasarım Fikirleri

Bu aşamada kliniğinizin tasarımında nasıl bir konsepte sahip olmasını istediğinizi belirlemeniz gerekebilir. Burada tasarımınıza hakim olacak renk, doku, tarz gibi alt başlıklara ufak dokunuşlar yapabilir. Profesyonel destek alıyorsanız Mimari ekibinizin bu doğrultuda konsept çalışmaları sürdürmelerini talep edebilirsiniz.

Klinik Tasarımı - Xtadilat
Klinik Tasarım Eskizleri – Xtadilat

Klinik Tasarım Eskizleri

Artık klinik tasarımınız şekillenmeye başlıyor. Önceki aşamalarda belirlediğiniz ve çalışmalar yürüttüğünüz başlıkların ilk deneme çizimlerini bu aşamada gerçekleştirebilirsiniz. Eskizden bahsediyor olmak sizleri korkutmasın. Bunu yapan oldukça basit arayüzlere sahip program bulurken basit çizimleri kendinizde yapabilirsiniz. Unutmayın, siz bu konuda profesyonel biri değilsiniz. Elverdiği ölçüde kendi çalışmalarınızı kendiniz yürütün.

Eskizleri karalarken tasarım fikirlerinizi gelişigüzel karalayın. Eskizin asıl amacı sizlere gerçekçi çözümler sunmak değil, tasarım fikirleriniz soyuttan daha somut hale gelmesini sağlamaktır.

Klinik Tasarımı - Xtadilat
Klinik Plan Çizimi – Xtadilat

Klinik Tadilatı için Plan Çizimi

Bir mimar/iç mimar bu aşamayı profesyonel olarak gerçekleştirirken siz bunu kareli bir kağıt üzerinde bile gerçekleştirebilirsiniz. Her bir kareye bir ölçü birimi vererek mekanınızı çizin ardından o plan üzerinde iç mekan elemanlarını nereye yerleştireceğinizi saptayın. Böylelikle nasıl bir yerleşim planına sahip olacağını belirlemiş olursunuz.

Klinik Plan Çizimi Size Ne Kazandırır?

İç mekan tasarımı yaptığınız sırada ölçekli plan çizimi yapmak sizlere, mekanın sizin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığı bilgisini vermesini sağlar. Örneğin, mekan içerisinde 4 adet oturma elemanı ve depolama birimine ihtiyacınız var. Bu ihtiyaçlarını ölçekli bir plan çizimine tabi tutarsanız alanınızın buna elverişli olup olmadığını görebilir, aksi durumlarda uygulamaya geçmeden çözümler üretebilirsiniz.

Klinik Tasarımı ve Tadilatının Görselleştirilmesi - 3D Model - 3D Render - Xtadilat
Klinik Tasarımı ve Tadilatının Görselleştirilmesi – Xtadilat

Klinik Tasarımı ve Tadilatının Görselleştirilmesi

Görselleştirme Nedir?: Herhangi bir mekan tasarımının mimari programlar aracılığı ile 3 Boyutlu Görselleştirilmesi işlemidir. (Render)

Klinik planınızı 3 Boyutlu profesyonel görselleştirmek birçok sorunu erkenden fark etmenize olanak sağlar. Örneğin, iki malzemenin kesişim noktasındaki çözümü önceden görmek uygulama aşamasına geçmeden önce çözüm üretmenizi sağlayarak hem zamandan hem de maddi giderden kazanmanızı sağlar.

Klinikte Kullanılacak Ürünlerin Seçimi - Xtadilat
Klinikte Kullanılacak Ürünlerin Seçimi – Xtadilat

Klinikte Kullanılacak Ürünlerin Seçimi

Birçok teknik aşamayı sağlıklı şekilde tamamladığınıza göre artık kullanacağınız ürün ve mobilyaları seçebilirsiniz. Her ne kadar işlev ve ihtiyaçlar ilk aşamalarda kalmış olsa da kliniğiniz için ürün ve mobilya seçimi yaparken bunları tekrar göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, Bekleme alanında kullanacağınız oturma elemanlarının yan kısımlarında dergilik olması size ek bir depolama alanı sağlayacaktır.

Mobilya ve ürün seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı noktaları bulunmaktadır;

 • Ürün ne sıklıkla kullanılacak?
 • Ürün sık kullanılmaya elverişli mi?
 • Ürün birden çok işlev barındırıyor mu? (Hem depolama hem oturma elemanı gibi..)
 • Ürün bütçemi aşıyor mu?
 • Ürüne gerçekten ihtiyacım var mı?
 • Ürün klinik tasarımına uygun mu?
Klinikte Kullanılacak Ürünlerin Seçimi - Xtadilat - Malzeme Seçimi
Malzeme Seçimi – Xtadilat

Klinikte Kullanılacak Malzemelerin Seçimi

Sıra geldi seçtiğiniz ürünlerin malzemelerini belirlemeye. Alınan ürün ve mobilyaların farklı malzeme seçenekleri olacaktır. Birçok üretici işletme kataloglarında ürünün yanında malzeme seçeneklerini de sizin ile paylaşır. Kimi üreticiler bunu opsiyonel olarak değiştirebilmek ile birlikte birçoğu belirtilen malzemelerden birini seçmenizi isteyecektir.

Malzeme seçimi yapmanız gereken bir başlık daha bulunmaktadır. Ürün ve mobilya kalemi dışındaki ihtiyaçlar. Örneğin,

 • Duvar: Duvarınızda ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir boya üreticisini tercih edebilirken duvar kağıdı da tercih edebilirsiniz. Bunun dışında ihtiyacınız doğrultusunda duvarınız depolama elemanı, sergileme elemanı gibi işlevlere sahip olabilir.
 • Döşeme: Kliniklerin sağlıklı ortamlar olabilmesi için steril ortamlara sahip olması gerekir. Bunun en önemli bölümü döşeme malzemesidir. Döşemede steril ve kolay temizlenebilir bir malzeme seçimi uzun vadede işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Tavan: Konu sağlık olunca kimi zaman hastalar psikolojik olarak çöküntü içerisinde olabilir. Bu sebep ile klinik tasarımında yetersiz aydınlatma kullanmak kasvetli bir ortam imajı çizmesine sebep olacaktır. Unutmayın, Sağlık, Sağlık, Sağlık.

**İhtiyaçlarınız ve parametreleriniz doğrultusunda malzeme çeşitliliğiniz artabilir.

Klinik Tasarım ve Tadilatında Renk Seçimi - Xtadilat
Klinik Tasarım ve Tadilatında Renk Seçimi

Klinik Tasarım ve Tadilatında Renk Seçimi

Renk faktörü son aşamalardan biri olmak ile birlikte oldukça önemli bir parametredir. Yanlış renk kombini tüm emeğinizin çöpe gitmesine sebep olabilir.

Klinik Tadilatı için Doğru Renk Seçimi

Renk kombinasyonu yapmanın birden çok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler;

 • Renklerin etkilerinden yararlanmak: Kimi renkler sakinlik hissi uyandırırken kimi renklerde geçiciliği simgeliyor. Renk anlamlarının detaylarını öğrenmek renk seçiminde size avantaj sağlayacaktır.
 • Renklerin Varyasyonlarını kullanmak: Seçtiğiniz ana renklerin varyasyonlarının bulunduğu bir envanter oluşturarak seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Editör Önerisi : Renk kombini oluştururken Adobe Color uygulamasını ücretsiz kullanabilirsiniz.

Klinik Tadilatı Uygulama Aşaması
Klinik Tadilatı Uygulama Aşaması

Klinik Tadilatı Uygulama Aşaması

Sıra geldi tüm plan ve eylemleri şantiyede uygulamaya dökmeye. Her ne kadar birçok açıdan planlamada bulunmuş olsanız da şantiye aşamasında gözden kaçırdığınız yeni sorunlar ile baş başa kalabilirsiniz. Çıkan sorunlar yüzünden moralinizi bozmamalı, yılmadan tasarımınızı gerçekleştirmek için ısrar etmelisiniz.

Klinik Tadilatı için XTadilat Ekibi İle İletişime Geçmek için

Başa dön