Banyo Tadilatı

Banyo Tadilatı - Xtadilat
Banyo Tadilatı – Xtadilat

Banyo tadilatı, evimiz içerisinde temel ihtiyacımız ve hijyenin yapı taşlarına dikkat edilerek planlanması gereken en önemli bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle pandemi sürecinin de etkisi ile insan sağlığına dikkat etmek için hijyen yaşamımız içerisinde 1. sıraya yükselmiş durumda. Hijyen kurallarına en uygun tasarımı gerçekleştirebilmek için yapmanız gerekenleri bir içerik altında toplamaya çalıştık.

Banyo tadilatı makalesi içerisinde karşılaşacağınız başlıklar;

Korona Sürecinde Banyo Tadilatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tasarım sürecine geçmeden evvel korona sürecinin büyük etkiye sahip olduğu değişimi de baz alarak başlamak yerinde bir karar olacaktır. Bu sebep ile öncelikle değişimleri belirleyelim;

 • Gün içerisinde sık sık ellerimizi yıkamak için tuvalet veya banyoyu kullanma ihtiyacı duyuyoruz.
 • Evimize birden çok misafir geldiğinde -kısa süreli de olsa- bekleme durumu oluşabiliyor.
 • Bir yandan el yıkama işlemi yapmanız gerekirken bir başka kişi kişisel ihtiyacını görmek istiyor olabilir.

Bu gibi seçenekler ilerleyen dönemlerde el yıkama (dezenfekte etme) işlemi için ayrı bir alana ihtiyacımız olacağının en önemli işareti gibi görünüyor. Bu sebep ile günümüz olayları tasarım olgusunda iyi analiz edilerek tasarım sürecine geçilmelidir.

İşlev Belirleme - Xtadilat
Banyo Tadilatı için İşlev Belirleme – Xtadilat

Banyo Tadilatı için İşlev Belirleme

Günümüz olgusundan bahsettikten sonra evrensel bir tasarım olabilmesi için daha geniş ölçekte düşünerek bu aşamaları yol almalıyız. Öncelikle Banyo ve tuvalet alanlarının işlevleri çoğunlukla belirlenmiştir. Bunlar;

 • El Yıkama (Lavabo)
 • Tuvalet ihtiyacı giderme (Klozet)
 • Duş Alma (Duş Alanı)

işlevlerinden oluşmaktadır.

Bu işlevler yaşanan tarih boyunca gerekli olan ihtiyaçlar olmak ile birlikte olmaya da devam edecektir. Bu sebep ile seçenekler içerisinde de yazan temel elemanların bir banyo tasarımda olması zorunludur: Lavabo, Klozet ve Duş Alanı (Küvet … ) Tasarlayacağınız en basit banyodan tutun da en konforlu banyoda bu ihtiyaçları gözettikten sonra farklı bir işleve ihtiyacınız olup olmadığını belirlemelisiniz. Örneğin ülkemizde her ne kadar kullanılmıyor olsa da bide kullanmak isteyebilirsiniz. (Bide farklı kültürlerde yer almayan taharet musluğunun yerini alma amacıyla üretilen bir klozet yanı üründür. Kültürümüzde yer alan taharet musluğu bu durumunun hem ekonomik hem de ergonomik açıdan verimli çözümünü kullanmaktadır.)

Bahsedilen bu durumlar dışında ilginç işlev örneklerine sahip olabilirsiniz. Örneğin, kimi kullanıcılar banyosuna ses sistemi kurarak duş aktivitesi sırasında müzik dinlemeyi tercih edebilmektedir. Bu durumda su ile temas etmeyecek bir sistem çözümüne ihtiyaç duyabilirsiniz. İşlev türleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Analiz - Xtadilat
Banyo Tadilatı için Analiz İşlemi

Banyo Tadilatı için Analiz İşlemi

İhtiyacınız olan işlevleri belirlediğinize göre banyo alanınızı analiz etme aşamasına geçebiliriz. Bu aşamayı soru-cevap şeklinde tamamlayabileceğiniz gibi direkt olarak verileri de elde edebilirsiniz. Xtadilat ekibi olarak soru-cevap sisteminin sizler için daha verimli olduğunu düşünerek sizler için belirleyici sorular oluşturduk;

 • Banyonuz kaç m² alana sahip?
 • Banyonuzun direkt olarak dış mekana açılan bir penceresi var mı?
 • Banyonuza ulaşan bir havalandırma kanalı var mı?
 • Banyonuz plansal düzlemde nasıl bir geometriye Sahip? (Dörtgen…)
 • Banyo duvar ölçüleriniz nedir?

**Soruları mekanınızın durumuna göre şekillendirebilir veya çoğaltabilirsiniz.

Sorulara verdiğiniz cevaplar tasarımın ilerleyen aşamalarını şekillendirmede işlevler ile birlikte anahtar öneme sahip olacaktır. İşlevlerinizin uygulanabilirliği mekan analizinin ardından ortaya çıkacaktır.

Banyo Tasarım Fikirleri - Xtadilat
Banyo Tasarım Fikirleri – Xtadilat

Banyo Tasarım Fikirleri

Tasarımın ilk adımlarını yavaş yavaş atmaya başlayabiliriz. Nasıl bir banyo arzuluyorsunuz? Belirlediğiniz bir tarz bulunuyor mu? Hakim renk olarak ne tercih etmek istersiniz? ” Kısacası banyoyu kullanan kullanıcının ne hissetmesini arzulardınız? “sorusuna cevap vermelisiniz. Bu sorunun cevabını ipin ucunu tutmak gibi düşünebilirsiniz. Bir ip aldınız ve tutuyorsunuz. Artık size kalan ipin kalanını çekmek olacaktır.

Banyo Tasarım Eskizleri - Xtadilat
Banyo Tasarım Eskizleri – Xtadilat

Banyo Tasarım Eskizleri

Ana tasarım çizginiz doğrultusunda elinize bir kağıt ve kalem alın. Hızlıca mekanı nasıl görmek istiyorsanız öylece karalamaya başlayın. Bu aşamada kimse sizden ressam çizgisinde çözümler üretmenizi beklemiyor. Tamamen kendinizi yansıtacak ve zihninizdeki soyut fikirlerin nispeten somut hale gelmesini gerçekleştirmeniz sonuca ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Örneğin, lavabonuzu ayrıca bir köşeye çizerek işe başlayabilirsiniz. Ayna bölümü dairesel, sol yanda raflı bir depolama bölümü, lavabonun altında ise küçük bölümlere ayrılmış çekmeceli bir bölümü eskiz haline getirebilirsiniz. Karalama işleminin ardından “gerçekten bu tasarımı mı düşünüyorum?” sorusu ile kendinizi eleştirin. Eğer olumsuz cevap alıyorsanız yılmadan yeni bir eskiz oluşturun. Hepsini zevk alarak yapın. 🙂

Banyo Tadilatı için Plan Çizimi - Xtadilat
Banyo Tadilatı için Plan Çizimi – Xtadilat

Banyo Tadilatı için Plan Çizimi

Sıra geldi her şeyi rasyonel bir düzleme oturtmaya. Tasarım fikirlerimiz her ne kadar somutlaşmaya başlamış olsa da mekanın bu tasarımlara uygun ölçü ve oranlara sahip olması gerekiyor. Bu aşamada ilk adımlarda belirlediğimiz işlev ve mekan analizlerini ortaya koymamız tasarımın doğru çizgide ilerlemesini sağlayacaktır. Peki bunu nasıl yapacağız?

İşlev ve mekan analizini yaptığınız notları masanın bir köşesine koyun. Diğer köşesine banyonuzun tasarımı için oluşturmuş olduğunuz eskizleri yerleştirin. Tam karşınıza ise kareli bir kağıt ve kalem alın. Banyonuzu kuş bakışı şeklinde her bir kareyi 20 cm kabul ederek çizin. Örneğin bir duvarınız 400 cm olsun. Bu durumda 20 kare uzunluğunda bir çizgi çizmeniz gerekecektir. Bunu tüm duvarlarınız için uygulayın. Şimdi eskiz ve notlarınızı yanınıza alın ve hepsini düşünerek plan üzerinde yerleşim sağlayın. Lavabo nereye gelecek? Peki ya klozet?

Banyo Tasarım ve Tadilatının Görselleştirilmesi - Xtadilat
Banyo Tasarım ve Tadilatının Görselleştirilmesi – Xtadilat

Banyo Tasarım ve Tadilatının Görselleştirilmesi

Banyo tasarımınızın görselleştirilmesi her ne kadar zorunlu gibi gözükmese de uygulama öncesi birçok sorunu görmenizi kolaylaştıracaktır. Plan çiziminde tamamen 2 boyutlu bir ortam üzerinde çalıştığımız için 3 boyutlu sorunları kaçırmamız kolaylaşmaktadır. Fakat yapılacak bir mekan görselleştirmesi (3D model ve render) ile mekanın uygulanmış halini teknoloji sayesinde görebilirsiniz. Örneğin, Döşemenizde seramik kullanmak istiyorsunuz. Seramiğin bitişi aynı zamanda banyo alanının da bittiği yere bir koridora veya farklı bir mekana denk gelecektir. Peki bu iki malzemenin birleşimi nasıl bir görüntüye sahip olacak? İşte bu tarz sorunları daha uygulama aşamasına geçmeden 3 boyutlu görselleştirme yardımı ile görme oranınız artacaktır.

Banyo Tasarımında Kullanılacak Ürünlerin Seçilmesi - Xtadilat
Banyo Tasarımında Kullanılacak Ürünlerin Seçilmesi – Xtadilat

Banyo Tasarımında Kullanılacak Ürünlerin Seçilmesi

Zihnimizde düşlediğimiz tasarımı kağıt üzerine aktardığımıza göre artık kullanacağımız ürünlerin seçimine geçebiliriz. Lavabo bölümü nasıl bir tezgaha sahip olacak? Peki ya klozet modeli? Islak hacim üreticilerinin ürün çeşitliliği oldukça üst seviyelere ulaştığı için aradığınız ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Ürün çeşidi bol olunca dikkat etmeniz gereken bazı durumlar elbette bulunuyor;

 • Yaşadığınız lokasyona montaj hizmeti sağlanıyor mu?
 • Yaşadığınız lokasyona servis hizmeti sağlanıyor mu?
 • Hangi durumlar garanti kapsamı içerisinde yer alıyor?
Banyo Tasarımında Malzeme Seçimi - Xtadilat
Banyo Tasarımında Malzeme Seçimi – Xtadilat

Banyo Tasarımında Malzeme Seçimi

Ürünlerinizi seçerken bir yandan kullanılan malzemeyi kimi durumlarda seçebilirsiniz. Çoğunlukla bir klozetin üretim malzemesi belirli iken lavabo dolabınızın malzemesinde değişikliğe gidebilirsiniz. Bunun ile ilgili detaylı bilgiyi üretici firmanın kataloglarından edinebilirsiniz.

Banyo Tasarımında Renk Seçimi - Xtadilat
Banyo Tasarımında Renk Seçimi – Xtadilat

Banyo Tasarımında Renk Seçimi

Banyo Tasarımının bir diğer önemli konusu ise renk seçimidir. Yapılacak hatalı renk kombini tüm tasarımınızın kötü görünmesine sebep olabilir. Her ne kadar renk seçimi aşamasını son başlıklar altında veriyor olsak bile tasarımın görselleştirmesi sırasında görselleştirme üzerine renk tercihleri de eklenmiş olacaktır. Haliyle renk kombini performansını o aşamada da görebiliriz. Fakat kesin karar elbette son aşamada verilecektir.

Verimli bir renk kombini oluşturmak için ücretsiz araç olan Adobe Color uygulamasını kullanabilirsiniz.

Uygulama Aşaması - Xtadilat
Banyo Tadilatı için Uygulama Aşaması

Banyo Tadilatı için Uygulama Aşaması

Birden çok aşama ile uğraşarak tasarımınızı tamamladınız. Bu başarınız için Xtadilat ekibi olarak sizleri kutlamak istiyoruz. Sırada Banyo tasarımınızı uygulama aşamasına geçirmek var. Bunun için elinizdeki teknik verileri ve seçimleri bir dosya halinde uygulamaya geçirmelisiniz.

Banyo tasarımınızı uygularken birden çok sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ama yılmadan devam edin. Er veya geç o tasarıma sağlıklı şekilde ulaşacaksınız. Bol şanslar… 🙂

Banyo Tadilatı için XTadilat Ekibi İle İletişime Geçmek için

**Yukarıda belirlenen aşamalar ihtiyaçlarınız doğrultusunda hem sıralama hem de başlık olarak değişiklik gösterebilir

Başa dön