Ofis Tadilatı

Ofis Tadilatı ve Dekorasyonu - Xtadilat
Ofis Tadilatı ve Dekorasyonu – X Tadilat

Ofis tadilatı, küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin zaman içerisinde sıklıkla ihtiyaç duyduğu hizmetler arasında yer alıyor. Peki şu sıra sizin ofisinizde düzen nasıl?

Yıllar geçer ve insan gibi malzemelerde eskimeye yüz tutar. Aldığınız ofis masası, sandalyesi hatta çöp kutusu dahi eskir. Bu durum size ofis tadilatı sinyallerini verir. Bu durumda ne yapmalısınız? X Tadilat ekibi olarak ofisinizi yenilerken karşılaşacağınız sorunları ve bunlara nasıl çözümler üreteceğinizi anlatan bir içerik oluşturmaya karar verdik. İşte içeriğimizde karşılaşacağınız başlıklar;

Ofis Tadilatı Ne Zaman Yapılmalı?

Ofis tadilat sürecinin işletmeniz için şu an gerekli olup olmadığını anlamak için mekana bir yabancı olarak bakmak gerekecektir. Şu soruları kendinize sorabilirsiniz;

 • Ofise girdiğimde beni rahatsız eden bir şey var mı?
 • Rahatsız eden bir şey varsa nedir?
 • Çalışanlar ortamdan memnun mu?
 • Ofis mobilyaları yenilemeye ihtiyaç duyuyor mu?
 • Çalışanlar için yeterince çalışma alanı mevcut mu?
 • Ofisim işimde yer alan bütün işlevleri yerine getirebiliyor mu?

Soruları daha da çeşitlemek mümkün…

Eğer soruların büyük kısmına evet, … şeklinde cevaplar alıyorsanız sizinde ofis tadilat zamanınız gelmiş olabilir.

Ofis Tadilatı ve Dekorasyonu - Xtadilat
Nasıl Başlamalıyım? – X Tadilat

Nasıl Başlamalıyım?

Ofis yenileme işlemine başlamak için profesyonel destek alabilmek ile birlikte kendi çözümlerinizi kendiniz de üretebilirsiniz. Fakat şunu belirtmek gerekir ki ofis alanınız ne kadar büyürse planlama ve yenileme yapımı aynı doğrultuda güçleşecektir. Bu gibi durumlarda profesyonel destek almanızı öneriyoruz. İçeriğimiz Ofis tadilatını sizin gerçekleştirdiğinizi varsayarak devam edecektir.

Ofis İşlevine Karar Verin
Ofis İşlevine Karar Verin – Xtadilat

Adım 1: Ofis İşlevlerine Karar Verin

Kullandığınız ofisin tüm işlevlerini bir liste haline getirmelisiniz. Bunu kolaylıkla yapabilmeniz için örnek yöntemimizi sizler ile paylaşmak istiyoruz. X tadilat yöntemini uygulayabilir ve kendinize uygun düzenleyebilirsiniz.

XTadilat Ofis İşlevi Çözümleme

X tadilat ofis işlevi çözümleme seti 2 tipte inceleme yapmaktadır: Çalışan ve Kullanıcı (müşteri)

Çalışan, Ofis İşlevi
 1. Çalışanlar ofise ne amaçla geliyor?
 2. Çalışan sayısı kaç?
 3. Vardiyalı çalışma şekli bulunuyor mu?
 4. Kaç çeşit çalışan bulunuyor?
 5. Çalışanlar çalışma şekli nedir? (Masa başı, Hareketli…)
Kullanıcı, Ofis İşlevi (Müşteri)
 1. Kullanıcı ofise ne için geliyor?
 2. Kullanıcı ziyaret sıklığı nedir?
 3. Kullanıcılar yalnız mı geliyor?
 4. Kullanıcılar ofise herhangi bir ürün getiriyor mu?
 5. Kullanıcıların çalışanlar ile teması bulunuyor mu?

**Soruları düzenleyebilir ve çeşitlendirebilirsiniz.

Sorulara verdiğiniz cevaplar ofis sağlıklı yenilemesinin ilk sinyallerini verecektir. Bu sebep ile soruları detaylandırmak uzun vadede oluşacak sorunları ortadan kaldırabilir.

İşlev Sonucu Değişimlere Karar Verin
İşlev Sonucu Değişimlere Karar Verin

Adım 2: İşlev Sonucu Değişimlere Karar Verin

İşlevleri belirlediğinize göre bu verileri işleme zamanı geldi demektir. Verdiğiniz cevaplar sonucu mevcut ofisinizi gözden geçirin. (Fotoğraf ve videolarını kayda alıp ayrıca çalışmanızı öneririz.) Peki bunu nasıl yapacaksınız? Mevcut tasarım üzerinde ihtiyacınız olan işlevlerin ne derece gerçekleştirilebileceğini ölçün. Eğer büyük oranda ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa planlama açısından zorlanmayacağınız anlamına gelebilir. Fakat belirlediğiniz işlevlerin büyük bölümü mevcut tasarımınızda işlemiyorsa yeni bir planlama yapma zamanı gelmiş demektir.

Yeni planlamayı yaparken değişime ihtiyaç duyan bölümlere odaklanıp en kısa yoldan çözümü nasıl gerçekleştireceğinizi bulmalısınız. Örneğin, x bölgesinde 2 masanız ve 2 sandalyeniz var. Bu bölüme hem 1 kullanıcı ekleyecek hem de depolama yapacaksınız. O halde alanda planlamayı değiştirerek 3 masa, 3 sandalye ve kalan alanı depolama birimlerine ayırmalısınız.

Planlama ve Çalışma Eskizleri
Planlama ve Çalışma Eskizleri

Adım 3: Planlama ve Çalışma Eskizleri

Bu adımda işlev değişikliklerini kağıda dökerek gerçeklik katmalısınız. Aksi halde şu tür sorunlar ile karşılaşabilirsiniz “3 masa ve depolama birimleri koymayı planlamadım fakat sığdıramadım.” “İşlevi çözdüm fakat artık kullanıcılar mekan içerisinde hareket edemiyor” Bu tarz durumları yaşamamak için elinize bir kağıt kalem alın veya (kullanmayı biliyorsanız) bir mimari program vasıtası ile planlarınızın ilk eskizini oluşturun. Profesyonel çözüm üretmenize gerek yok. Düşüncelerinizin ne kadar gerçekleşebileceğini görmek bu aşamada yeterli olacaktır.

Ofis Tadilatı için Malzeme Seçimi
Ofis Tadilatı için Malzeme Seçimi

Adım 4: Ofis Tadilatı için Ürün Seçimi

Sorunların büyük bölümünü çözüme kavuşturduğumuza göre artık daha zevkli aşamalara geçiş yapabiliriz: Ofis tadilatı için ürün seçimi. Ne tür ürünleri ihtiyacınız olduğunu belirlemek ürün seçiminizi kolaylaştıracaktır. Bu sebep ile başlangıçta belirlediğimiz işlevleri bu aşamada da kullanmalıyız.

Yukarıda verdiğimiz örnekten devam edelim. 3 masa, 3 sandalye ve depolama birimi ihtiyacım bulunuyor. Bu 3 masa birbiri ile bağlı mı yoksa ayrı mı olacak? Depolama biriminde ne tür ürünler depolayacağım? Depolama biriminin kapakları nasıl olmalı? gibi sorulara yanıt arayarak ihtiyacım olan ürünleri belirleyebilirim.

Mevcut ihtiyaçlarımız neticesinde hazır ürünlerde aradığımızı bulamayabiliriz. Bu durumda ofis mobilya üretimi yapan işletmeler ile görüşüp amacımıza uygun mobilyaları tedarik edebiliriz.

Ofis Tadilatı için Malzeme Seçimi
Ofis Tadilatı için Malzeme Seçimi

Adım 5: Ofis Tadilatı için Malzeme Seçimi

Ürün seçiminin alt başlığı olabileceği gibi başlı başına bir başlık olarak da alabiliriz. Hangi alanlar için malzeme seçeceğimizi açıklamaları ile sıralayalım.

 • Döşeme: Döşeme kaplamaları bir ofis dekorasyonu için oldukça önemlidir. Kimi bölümlerde insan trafiği fazla olurken kimi bölümünde ürün trafiği de olabilir. Hal böyle olunca bölümler arası farklı döşeme malzemesi seçmek gerekebilir. Çalışma alanı parke, mutfak seramik gibi…
 • Tavan: Tavan bölümü başlı başına düşünülmesi gereken bir durumdur. Bu başlık altında birden çok başlık daha oluşturarak detaylı çalışmalar yürütülebilir. Alt başlıklardan bazıları, aydınlatma, elektrik tavaları, sprinkler, yangın dedektörleri, akustik çözümler…
 • Duvar: Ofislerin duvar bölümleri hem görüntü hem de işlev açısından önemlidir. Örneğin, ofisiniz içerisinde çalışan sayısı fazla ise duvarlar yankıya sebep olabilir. Bu durumda akustik çözüme ihtiyaç duyabilirsiniz. Örnek 2: Duvarlarınızı depolama amaçlı kullanarak raf haline getirebilirsiniz. Örnek 3: Duvarlarınızı ürünlerinizi sergileme amaçlı kullanabilirsiniz.
 • Ürünlerin Malzeme Seçimi: Bir önce ki bölümde işlev doğrultusunda ürünlerimizi seçtik. Sıra geldi bu ürünlerin üretim malzemelerini seçmeye. Burada bir uyarı yapmak yararlı olacaktır. Mobilya üreticilerinin çoğunlukla envanterinde malzeme kataloğu bulunur. Satın alırken bu malzemeler arasından seçim yapmanız gerekebilir. Bu kuralı esneten mobilya üreticileri de bulunmaktadır.
Renk Seçimi
Ofis Tadilatı için Renk Seçimi

Adım 6: Ofis Tadilatı için Renk Seçimi

Ofisimizin dekorasyonu için malzeme seçimini de tamamladığımıza göre, renk seçimine geçebiliriz. Bu aşama her ne kadar basit ve zevkli gibi görünüyor olsa da oldukça kritiktir. Sebebi ise yanlış renk kombinasyonları tüm tasarımınızı çöpe atabilir. Hem çalışanları hem de müşterilerinize rahatsızlık verebilir.

Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamanız için Xtadilat ekibi olarak sizlere ücretsiz bir araç önermek istiyoruz: Adobe Color. Adobe color uygulaması ile birbiri ile uyumlu renk kombinleri yapabilir ve bu renklerin kodlarını kolaylıkla kaydedebilirsiniz.

Ofis Dekorasyon Uygulama
Uygulama

Adım 7: Uygulama

Proje türüne göre aşamalar arasında çeşitlemeler olabileceği gibi artık uygulama aşamasına geçebilirsiniz.

X Tadilat Ekibi İle İletişime Geçmek için
Başa dön