Kafe Tadilatı

Kafe Tadilatı - Xtadilat
Kafe Tadilatı – Xtadilat

Kafe tadilatı, günlük kullanıcı trafiğinin oldukça fazla olduğu alanlar için sıklıkla yapılması gereken işlemler arasında olmalıdır. Sebebi ise malzeme ve tasarımın yıpranmasıdır.

Bu içeriğimizde karşılacağınız başlıklar;

Türkiye’de Yeme-İçme Sektörü

Türkiye’de yaklaşık 150.000 adet restoran ve kafe bulunmaktadır. (2018 Gastronomi Ekonomisi Verileri) Aktif sayı bu olsa bile her ay onlarca kafe açılmakta ve büyük kısmı yanlış tercih sebebiyle ne yazık ki kısa sürede kepenk indirmektedir. Bunun önüne geçmenin birkaç adımı vardır. Tasarım, Yiyecek-İçecek Kalitesi, Hijyen, Müşteri Memnuniyeti…

Xtadilat ekibi olarak işletmeleri kafe tasarım başlığı altında inceleyerek kafe tadilatı sırasında nasıl adımlar atılması gerektiğini inceleyeceğiz.

Kafe Tadilatı Hangi Aşamalardan Oluşur?

Kafe tadilatına başlamadan önce tasarımsal problemlerinizi belirlemeli ve bunlara çözüm üretmelisiniz. Ardından uygulama aşamasını oldukça az sorun ile tamamlayabilir sizi memnun edici bir tasarıma merhaba diyebilirsiniz. 🙂

Kafe Analizi - Xtadilat
Kafe Analizi – Xtadilat

Kafe Analizi

Mekanınızın sorunlarını belirlemenin ilk adımı alanı analiz etmekten geçer. Bunu yapabilmek adına öncelikle işletmenize birkaç farklı açıdan bakmalısınız. Başlangıçta basit birkaç soru sorarak hedef belirlemek ardından işlev sorularını sormak en yerinde tercih olacaktır. X tadilat ekibi olarak sizlere örnek sorular hazırladık.

 • İşletme lokasyonu nerede?
 • İşletmenin yoğunlaştığı alan nedir? (Çikolata üzerine bir kafe gibi..)
 • İşletmenin çalışma saat aralığı nedir?
 • İşletmenizin kısa vadeli hedefleri nedir?
 • İşletmenizin uzun vadeli hedefleri nedir?
 • İşletmenizin hitap ettiği kitleyi tanımlayın.

Genel soruların bir kısmı stratejik sorular olsa da işletmenizin tasarımını etkileyici faktörleri de barındırır. Örneğin, önümüzdeki 6 aylık süreçte davet ve organizasyonlara kapısını aralama hedefi güden bir işletmenin tasarımında bu yönde bir değişikliğe gidilmelidir. Bu sebep ile işletme stratejileri ile tasarım belirli noktalarda kesişir.

Kullanıcı (Müşteri) İşlevi - Xtadilat
Kullanıcı (Müşteri) İşlevi – Xtadilat

Kullanıcı (Müşteri) İşlevi

Biraz daha detaya gireceğimiz aşamalara geçiş yapıyoruz. Bu başlık altında kullanıcıların (müşteri) eylem profilini doğru işlemeliyiz. Bu işlevi doğru belirlemek için sorulabilecek sorular şu şekilde;

 • Kullanıcı kafeye nereden giriyor?
 • Kullanıcı kafe girişinde ne ile karşılaşıyor?
 • Kullanıcı (müşteri) masaya nasıl yönleniyor?
 • Mekan içerisinde alanlar arası farklılıklar var mı?
 • Kullanıcı Islak Hacime (tuvalet) nasıl ulaşıyor?
 • Kullanıcının mekan içerisinde ek olarak yapabileceği bir aktivite bulunuyor mu?
 • Kullanıcı işletmenizden nasıl ayrılıyor?
Personel İşlevi - Xtadilat
Personel İşlevi – Xtadilat

Personel İşlevi

Personel işlevi, işletmenizde çalışan bireylerin hareket işlevlerini belirlemeye yarar. İşletmeniz içerisinde bulunan personel kategori çeşitliliği bu soruların daha da çeşitlenmesini sağlayabilir.

 • İşletmenizde kaç çeşit iş tanımı bulunuyor?
 • Personel işletmeye nereden giriyor?
 • Personel, soyunma odasına nasıl yönleniyor?
 • Müşteri ile iletişimi olmayan personel, mutfağa müşteriye temas etmeden ulaşabiliyor mu?
Kullanılacak Ürünlerin İşlevi (Mal Kabul ve İşlevleri) - Xtadilat
Kullanılacak Ürünlerin İşlevi (Mal Kabul ve İşlevleri) – Xtadilat

Kullanılacak Ürünlerin İşlevi (Mal Kabul ve İşlevleri)

Müşteri ve personel işlevleri konusunda çalışma yürütmenin yanında bir o kadar önemli bir işlev daha bulunmaktadır. İşletmenize girecek ürün veya malları mekan içerisindeki hareketlerine odaklanmalısınız. Örneğin, işletmenize gelen un çuvalı hangi yolu izleyerek mutfağa ulaşıyor ve bu hareket sırasında müşteri ile teması oluyor mu?

Ürün işlevinin en olumlu çözümü müşteri ile temasını sıfıra indirmek olacaktır. Böylelikle gün içerisinde herhangi bir mal kabul sırasında sorun yaşamanın önüne geçmiş olursunuz. Kullanılacak ürünlerin işlevini belirleyecek sorular şu şekilde olabilir;

 • İşletmenin ürün giriş bölümü nerede?
 • Kullanıcı (müşteri) ile ürün hareketleri kesişiyor mu?
 • Ürünlerinizi taşımak için herhangi bir araca ihtiyaç duyuyor musunuz?
 • Giren ürün ile çıkan ürün arasında bir sorun oluşuyor mu?
 • Ürün girişi sırasında bir depolama alanınız bulunuyor mu?
 • Ürününüz herhangi bir özel işleve ihtiyaç duyuyor mu?
Kafe Tadilatı için Elde Edilen Verileri Değerlendirme - Xtadilat
Kafe Tadilatı için Elde Edilen Verileri Değerlendirme – Xtadilat

Kafe Tadilatı için Elde Edilen Verileri Değerlendirme

İşletmenizi değerlendirmek adına sorular sorarak çeşitli yanıtlar elde ettik. Sıra geldi bu yanıtları verimli olacak şekilde değerlendirmeye. Bu aşamada elde ettiğiniz cevapları birbirleri ile kesiştirerek tek çatı altında toplamanız gerektiği. İşlevleri değerlendirirken 3 ana başlık altında sorgulamıştık: Kullanıcı, personel, ürün. Bu 3 başlığın cevaplarını birbirleri ile karşılaştırarak ortak sorunları belirlemeli ve tek dosya haline getirmelisiniz.

**Belirlenen ortak sorun işlevleri tasarımın ilerleyen aşamalarında oldukça gerekli olacaktır.

Kafe Tasarım Fikirleri - Xtadilat
Kafe Tasarım Fikirleri – Xtadilat

Kafe Tasarım Fikirleri

O halde kafemizin tasarım aşamasının ısınma turlarına geçebiliriz. İşletmenin genel konsept tasarımını artık belirleyebiliriz. Nasıl bir tarz hakim olacak? İşletmenin fonksiyonları ne olacak? Doku ve renk tanımlarına dair ne düşünüyorum? şeklinde tasarım soruları sorarak tasarım fikrinizi yavaş yavaş oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Fikirlerinizi çeşitli görseller ile kolaj haline getirerek daha belirgin hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Kafe Tasarım Eskizleri - Xtadilat
Kafe Tasarım Eskizleri – Xtadilat

Kafe Tasarım Eskizleri

Kafe konsept tasarımınızı belirledikten sonra zihninizdeki bazı bölümlerin eskizi çizerek işe başlayabilirsiniz. Merak etmeyin burada ressamvari bir çizimi kimse sizden beklemiyor. Önemli olan zihninizdeki tasarımı somut hale getirerek uygulama aşamasına yavaş yavaş hazırlamak.

Kafe Plan Çizimi - Xtadilat
Kafe Plan Çizimi – Xtadilat

Kafe Tadilatı için Plan Çizimi

Zihninizde ilginç tasarım fikirleri uçuşuyor olabilir. Sıra geldi bu fikirlerin ayağını yere bastırmaya. Teknik çizim kurallarına uygun şekilde çizilmiş olan plan ve kesitler, tasarım fikirlerinizin ne kadarının alana uygun olduğunu gözler önüne serecektir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise işlev analizi yaparken ortaya çıkan sonuçları burada değerlendirmek olmalı. Örneğin, plan aşamasında kullanıcı ile malzeme girişinin karşılaşmaması için ek bir koridor oluşturarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Kafe Tadilatı için Plan Çizmek Size Ne Kazandırır?

Ölçekli ve teknik çizim kurallarına uygun bir plan çizerek mekanı daha iyi tanıyabilir. Uygulama aşamasına geçmeden ihtiyaçlarınızı ve uyumluluğu kolaylıkla görebilirsiniz.

Plan çizmek uzmanlık gerektiren bir alan olduğu için sizi zorluyor olabilir. Bu aşamada profesyonel destek alarak bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Görselleştirme - 3D - Xtadilat
Görselleştirme – 3D – Xtadilat

Kafe Tasarımınızın Görselleştirilmesi

Tasarım fikirlerinizi gerçekçi temellere otururken bunu görselleştirme yaparak desteklemek daha iyi olacaktır. Peki nedir bu görselleştirme denen şey? Görselleştirme tasarım planlarınızı teknolojik altyapı ile 3 boyutlu hale getirilmesi işlemidir. Mimari mesleği icra edenler 3D, 3D model, Render gibi ifadeler kullanarak ifade edebilir.

Görselleştirme yapabilmek adına kullanılan bilgisayar programlarını kullanabilmelisiniz. (Geleneksel yöntemler ile el ile çizim yaparak görselleştirme de yapabilirsiniz.) Bunu yapamıyorsanız alanında uzman bir görselleştirme uzmanına danışarak profesyonel destek alabilirsiniz.

Ürünlerin Seçimi - Xtadilat
Ürünlerin Seçimi – Xtadilat

Kafe Tasarımı İçerisinde Kullanılacak Ürünlerin Seçilmesi

Planlama ve görselleştirmenin ardından ürün araştırmasına geçebilirsiniz. İşletmenizde kullanacağınız masa ve sandalyelerden işe koyulabilirsiniz. Ürün seçiminde yine işlevsel ihtiyaçlarınızı gözardı etmemelisiniz. Örneğin, sandalyelerinizin uzun kullanıma dayanıklı olmak ile birlikte rahat olması gerekir. Ürün seçiminde hem oturma bölümüne hem de malzemesine dikkat etmelisiniz.

Malzeme Seçimi - Xtadilat
Malzeme Seçimi – Xtadilat

Kafe Tasarımı için Malzeme Seçimi

Kafe tasarım ve tadilatınız için ürün seçtikten sonra bu ürünlerin malzemelerini seçebilirsiniz. Örneğin, masalarınızın yüzeyi mermer olurken ayakları metal malzemeden üretilmiş olabilir. (Sıklıkla mobilya üreticileri, envanterleri içerisinde belirli malzemeler üzerinden üretim yapmaktadır. Bunun ile bazı üreticiler opsiyonel malzeme tercihlerini gerçekleştirebilir)

Bir de mobilyadan çok mekan içerisinde yer alan alanların malzeme seçimi bulunur:

 • Döşeme: Malzeme seçiminin kritik noktalarından biri de döşeme malzemesi seçimidir. Kafe ve restoran işletmeleri yoğun trafiğe sahip olduğu için aşınmaya ve kullanıma dayanıklı döşemeye sahip olmalıdır. Aynı zamanda misafirlerinizi ağırladığınız alanlar ile birlikte mutfak bölümünün aynı döşemeye sahip olması hatalı bir seçim olacaktır. Çünkü mutfak bölümünde işin içine bir de su teması girmektedir.
 • Duvar: İşletmenizin kimi duvarları boya işlemine tabii olabilirken kimi duvarlarınızda görsel kimisinde raf gibi seçenekleri de değerlendirerek yaratıcı çözümler elde edebilirsiniz.
 • Tavan: Tavan tasarımı kendi içerisinde oldukça komplike bir yapıya sahiptir. Yukarı baktığımızda genelde temiz bitimler ve aydınlatmalar görüyor olsak da arka planda elektrik tavaları, sprinkler sistemi ve yangın dedektörleri bulunur.
 • Mutfak: Mutfağı farklı bir bölüm olarak ele almak gerekir. Endüstriyel tercihler alanında uzman firmalar ile anlaşma sağlanarak çözümlenebilir.
Renk Seçimi - Xtadilat
Renk Seçimi – Xtadilat

Kafe Tasarım ve Tadilatında Renk Seçimi

Yukarıdaki aşamaların ardından malzemelerinize uygun renk kombini oluşturabilirsiniz. Bunu oluştururken belirlediğiniz renkleri yan yana sıralayarak uyuma dikkat etmelisiniz. Kararı verdikten sonra renklerin kodlarını mobilya ve uygulama yapacak ekibe ileterek üretimi sağlayabilirsiniz. (Malzeme seçiminde olduğu gibi kimi üretici firmaların belirlediği renk katalogları olabilir. Bu konuda üreticiler ile görüşmelisiniz.)

Unutmayın! Yanlış renk seçimi tasarımını alt üst edebilir.

Uygulama - Xtadilat
Uygulama – Xtadilat

Kafe Tadilatı Uygulama Aşaması

Planlamalarınız somut hale geldiyse kafe tadilatı uygulama aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada tüm tasarım ve planlamalarınızı uygulama zamanı geldi demektir. Karşınıza gözden kaçırdığınız sorunlar çıkabilir. XTadilat olarak sizlere tavsiyemiz asla yılmamanız. Çünkü bunu yapacak gücünüz var!

Kafe Tadilatı için XTadilat Ekibi İle İletişime Geçmek için

**Yukarıda belirlenen aşamalar ihtiyaçlarınız doğrultusunda hem sıralama hem de başlık olarak değişiklik gösterebilir

Başa dön